Veselá hluchoslepá Letná: hry, zábava, zážitky a poznání!

12. 6. 2014

VSAĎTE SE, ŽE…

  • NEPŘELIJETE PŘI NALÉVÁNÍ NA SLEPO SKLENICI VODY
  • NEROZLIŠÍTE SE ZAKRYTÝMA OČIMA KOŘENÍ PODLE VŮNĚ
  • NEUBĚHNETE S TRASÉREM VYZNAČENOU TRAŤ
  • NEPŘEČTETE SLOVO NAPSANÉ LORMOVKOU DO DLANĚ

2014_02_01Občanské sdružení LORM, které pomáhá lidem s hluchoslepotou, zve všechny malé i velké 19. června na zábavné a zážitkové odpoledne na „Veselou hluchoslepou Letnou“. Na plácku uprostřed Letné nedaleko občerstvení Na Baště budou pro návštěvníky připravena zážitková stanoviště, kde si formou sázek může každý vyzkoušet každodenní i zábavné činnosti bez zrakové a sluchové kontroly, např. ujít trasu s červenobílou holí v klapkách, naučit se Lormovu abecedu, komunikovat v taktilním znakovém jazyce nebo napsat svoje jméno v Braillově písmu. „Často se nás lidé ptají, jaké to je žít bez zraku a sluchu a že si to nedokáží představit,“ přibližuje smysl akce Mgr. Petra Zimermanová, ředitelka sdružení LORM. „Proto jsme se rozhodli lidem hluchoslepotu alespoň částečně přiblížit. Naše sdružení LORM pomáhá lidem s hluchoslepotou již přes 20 let, ale povědomí o tomto duálním smyslovém postižení u nás je stále velmi malé. Málokdo například vůbec tuší, co znamenají červené pruhy na bílé slepecké holi,“ doplňuje svá slova.

Hluchoslepota je kombinované zrakové a sluchové postižení. Často souvisí se stářím či úrazem, přičemž ztráta obou smyslů může být částečná, nebo úplná. Tento hendikep způsobuje především potíže při komunikaci, prostorové orientaci a samostatném pohybu, sebeobsluze a přístupu k informacím. Zabraňuje hluchoslepému člověku plnohodnotně se zapojit do společnosti a vyžaduje zajištění odborných služeb, kompenzačních pomůcek a úpravy prostředí.

Kromě zážitkových stanovišť přibližujících hluchoslepotu se zájemci mohou těšit na doprovodný zábavný program, např. veselého klauna s bublifuky a žonglováním, dětskou artedílničku, kterou na Letné povede spřízněné sdružení Jiné Laně o.s., od sedmi večer na koncert zpěvačky Jany Loty a jejích hostů a po setmění čeká návštěvníky ještě jedno milé překvapení.

2014_02_02Smyslem akce je také upozornit veřejnost na význam sociálních služeb pro hluchoslepé, které jim pomáhají žít samotnější a aktivnější život. Bez finanční podpory ze strany státu a veřejnosti je však odborná pomoc pro osoby s hluchoslepotou ohrožena. Zvláště letos je pro sdružení LORM podpora příznivců a dárců důležitá. Letošní dotace, které sdružení obdrželo na sociální služby pro hluchoslepé, jsou katastroficky nízké a postačí sotva na 18 % celkových nákladů. „Od konce ledna řešíme úsporná opatření, jednáme s Ministerstvem práce a sociálních věci i s jednotlivými kraji. Bohužel zatím bez konkrétního výsledku,“ popisuje zoufalou situaci Petra Zimermanová. „Naše organizace doplácí na skutečnost, že se u nás připravuje financování služeb v rámci jednotlivých krajů, aniž by kdokoliv systémově řešil dopad těchto změn pro organizace s celostátní působností, jako jsme my,“ dodává. „My to však nevzdáváme a snažíme se jednat dál, podali jsme žádost o navýšení dotací na MPSV, průběžně oslovujeme nadace, firmy i dárce z řad veřejnosti, zkrátka věříme, že se nám nakonec podaří získat potřebné zdroje a především přimět příslušné úřady, aby s námi vedly odborný a smysluplný dialog.“

Přispět na podporu a rozvoj služeb, péče a pomoci pro hluchoslepé klienty o.s. LORM lze například na sbírkový účet 43–8709380297/0100 nebo odesláním dárcovské SMS ve tvaru DMS LORM na číslo 87 777. Z ceny DMS 30 Kč získá LORM 28,50 Kč. Výtěžek z akce půjde na provoz pěti center občanského sdružení, poskytujících hluchoslepým klientům mj. odborné sociální poradenství, tlumočnické služby nebo výuku komunikace, prostorové orientace a samostatného pohybu. Více informací na stránkách sdružení www.lorm.cz.

2014_02_03Občanské sdružení LORM – Společnost pro hluchoslepé sdružuje od r. 1991 hluchoslepé spoluobčany, jejich rodinné příslušníky a zájemce o problematiku osob s hluchoslepotou. Hluchoslepým lidem poskytuje registrované sociální služby: odborné sociální poradenství, sociální rehabilitaci (výuku komunikace – např. dotekovou Lormovou abecedu, odtud název sdružení, prostorové orientace a samostatného pohybu s červenobílou holí, nácvik sebeobsluhy), průvodcovské, předčitatelské a tlumočnické služby. Sdružení pořádá týdenní pobytové akce, klubová setkání, umělecké a sportovní soutěže osob s hluchoslepotou a mnohé další. Poradenská centra se nacházejí na území hl. m. Prahy, v Libereckém, Jihočeském, Jihomoravském, a Moravskoslezském kraji. Do ostatních regionů podle potřeby klientů sociální pracovníci dojíždí. Více na www.lorm.cz.

2014_02_04Jiné Laně o.s. je tak trochu jiné občanské sdružení, jehož cílem je zapojování jakkoli handicapovaných (fyzicky, psychicky, sociálně) do uměleckého prostředí. Snahou sdružení je propojovat příjemné s užitečným formou výtvarných projektů, ze kterých si sami klienti kromě zážitků v podobě art–terapie (tvorba CD obalů, lesních zátiší, žárovek, animace) odnesou i malou finanční pomoc, kterou vystavováním a prodejem společně vytvořených artefaktů sdružení získá. Jako občanské sdružení fungují Jiné Laně především na území Prahy, ale snaží se vyjíždět i za její hranice. Jedná se o poměrně mladé sdružení pracující od roku 2012, za sebou již má nicméně řadu skvělých projektů, např. Žárovka pro Vláďu, Děvčátko tuší, Tak trochu jiná cesta lesem, Čísla (z)paměti a další. Nejen o nich si můžete přečíst na webových stránkách www.jinelane.cz.

Veselá hluchoslepá Letná se koná díky laskavé podpoře partnerů: MuchoGusto, grafička Irena Egerová, Klub z Viktorky, LHMS, Punk Film, zvukar.com, občerstvení Na Baště, SVP – půjčovna, KomaSport.cz, Bouquet, MČ Praha 7, Magistrát hl. m. Prahy.

2014_02_05