o.s. LORM

Obsah:


o.s. LORM – Společnost pro hluchoslepé

Statut: Občanské sdružení
Rok vzniku: 5. 11. 1991
Cílová skupina: Osoby s hluchoslepotou
Sídlo: Zborovská 62, 150 00 Praha 5
Tel/fax: 257 325 478
e-mail: info@lorm.cz
www.lorm.cz

Občanské sdružení LORM od roku 1991 poskytuje odborné sociální služby osobám s hluchoslepotou a sdružuje hluchoslepé spoluobčany, jejich rodinné příslušníky, dobrovolníky a další zájemce z řad odborné i laické veřejnosti o problematiku osob s hluchoslepotou.

Cíle sdružení jsou:

Zimní pobyt na běžkách, Kuklík 2012

Zimní pobyt na běžkách, Kuklík 2012


Průvodce sociálními službami o.s. LORM

Za 21 let se organizaci o.s. LORM podařilo vybudovat v České republice základní síť sociálních služeb pro osoby s hluchoslepotou. Služby jsou poskytovány ambulantně v poradenských centrech o.s. LORM a terénně v místě bydliště klienta.

Do komplexu sociálních služeb, které o.s. LORM poskytuje na základě registrace u Magistrátu hl. m. Prahy pod č. j. 278548/07, patří:

V kterých regionech o.s. LORM zajišťuje služby?

Na území hl. m. Prahy, v kraji Středočeském, Libereckém, Královéhradeckém, Jihočeském kraji a kraji Vysočina, na území města Brno a v kraji Jihomoravském, Olomouckém a Moravskoslezském. Do ostatních regionů sociální pracovníci dojíždějí podle potřeb klientů.

Jaké konkrétní služby centra o.s. LORM zajišťují?

Další významné aktivity

Komunikace v taktilním znakovém jazyce

Komunikace v taktilním znakovém jazyce


Další projekty a aktivity

Rozvoj taktilního znakového jazyka pro osoby s hluchoslepotou

Taktilní znakový jazyk pro hluchoslepé: Manuál k výuce a studiu

V západní a severní Evropě se hluchoslepí lidé dorozumívají převážně taktilním (dotykovým) znakovým jazykem. Jde o znakový jazyk, kdy oba komunikační partneři se drží vzájemně za ruce a tak mohou i přes ztrátu zraku vnímat znaky, které ukazují. V ČR nebyl tento komunikační systém výrazně rozvíjen. Proto o.s. LORM zahájilo v roce 2004 spolupráci s doc. PhDr. Evou Souralovou, Ph.D. a jejím týmem spolupracovníků z katedry Speciální pedagogiky Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Masarykovy univerzity v Brně, a to při zavádění taktilního znakového jazyka pro hluchoslepé do života.

Co všechno v rámci tohoto projektu jsme již realizovali?

Cena Hieronyma Lorma

Uměleckou soutěž osob s hluchoslepotou o Cenu Hieronyma Lorma jsme poprvé vyhlásili v roce 2006 s cílem podpořit naše hluchoslepé klienty v jejich kreativitě, dodat jim sebevědomí a představit je veřejnosti jako aktivní a tvůrčí osobnosti. V uplynulých čtyřech ročnících jsme ocenili tvůrčí osobnosti z řad hluchoslepých v kategorii literární a výtvarné. Pro každý ročník vyhlašujeme společné téma, do soutěže se mohou přihlásit všichni zájemci s duálním smyslovým handicapem bez věkového omezení. V literární části se soutěží v kategorie Poezie a Próza, oblast výtvarná je otevřená všem technikám, stylům a materiálům. Vedle Ceny odborné poroty jsou vítězům literární soutěže udělovány i Ceny veřejnosti na základě e-hlasování, které pravidelně probíhá na webových stránkách www.lorm.cz. Zde lze také najít fotografie vítězů při přebírání cen spolu s vlastními literárními příspěvky a celkovými výsledky všech ročníků soutěže pod odkazem http://www.lorm.cz/cs/hluchoslepi/cena-hieronyma-lorma/.

Ocenění vítězů 3. ročníku Ceny Hieronyma Lorma, listopad 2010 Žďár n. Sázavou

Ocenění vítězů 3. ročníku Ceny Hieronyma Lorma, listopad 2010 Žďár n. Sázavou

Lormolympiáda

Soutěžní přehlídka sportovních dovedností hluchoslepých se konala poprvé v září 2008 ve Sněžném na Vysočině. Od té doby proběhly už tři ročníky a třídenní akce se stala jednou z nejoblíbenějších mezi našimi hluchoslepými klienty. V každém ročníku mělo možnost poměřit své síly přes 20 sportovců v různých atletických disciplínách, například v běhu na 50 m s trasérem, vrhu koulí, oštěpem, diskem, granátem, skoku do dálky z místa, ve hře v šachy a v mnoha dalších disciplínách. Součástí druhého ročníku byla přehlídková disciplína z oblasti prostorové orientace a sebeobsluhy, která prověřila nejen dovednosti všech účastníků při samostatné chůzi s červenobílou holí, ale také schopnosti rozpoznávat koření a potraviny jen pomocí čichu, chuti a hmatu. Novinkou posledního třetího ročníku v oblasti zábavných disciplín bylo představení střelby na cíl s možností vyzkoušení si v praxi. Podmínky u jednotlivých soutěží jsou uzpůsobeny možnostem lidí s hluchoslepotou. Průvodci a traséři zajišťují bezpečnost sportujících účastníků, veškeré dění je přítomným komentované a individuálně tlumočené do znakového jazyka a dalších komunikačních systémů, které používají osoby s hluchoslepotou. Cílem Lormolympiády je povzbudit u hluchoslepých sportovního ducha v atmosféře zdravé rivality, vzájemné tolerance a přátelství. Všechny ročníky Lormolympiády se nesly ve skvělé atmosféře, hluchoslepí sportovci se opakovaně nechali vyburcovat k neuvěřitelným sportovním výkonům. Každý se nechal strhnout atmosférou soutěže a za hlasitého povzbuzování, ovací a potlesku diváků dával do svých výkonů úplně maximum. Podrobné informace o soutěži lze najít na http://www.lorm.cz/cs/hluchoslepi/lormolympiada/.

Hluchoslepí sportovci během 3. ročníku Lormolympiády, září 2011 Vyškov na Moravě

Hluchoslepí sportovci během 3. ročníku Lormolympiády, září 2011 Vyškov na Moravě

Vzdělávání osobních asistentů hluchoslepých

Od roku 2007 pořádáme nepravidelně podle aktuálního zájmu akreditovaný kurz Osobní asistent pro hluchoslepé a zrakově postižené. Kurz probíhá v Poradenském centru LORM Praha formou týdenních výukových bloků od září do prosince 2007 v rozsahu 190 hodin, z toho 40 hodin představuje praxe. Během kurzu se účastníci seznámí s problematikou hluchoslepoty a zrakového postižení, s komunikací osob s hluchoslepotou, získají základy průvodcovství a z prostorové orientace a samostatného pohybu osob se zrakovým postižením. Součástí kurzu jsou i přednášky z oblasti legislativy pro zdravotně postižené, standardů kvality péče, metod sociální práce apod. Kurz bude zakončen teoretickou a praktickou zkouškou, absolventi obdrží osvědčení. Kurz byl akreditován MPSV ve vzdělávacím programu v rámci kvalifikačních kurzů pro pracovníky v sociálních službách dle § 37 vyhlášky č. 505/2006 Sb.

Odborná knihovna LORM

Knihovna o.s. LORM je jediným uceleným zdrojem odborných informací o hluchoslepotě v České republice. Knihovna obsahuje přes 800 titulů, a to jak cizojazyčných publikací, informačních materiálů, časopisů, tak titulů vydaných v českém jazyce se zaměřením na vývoj a vzdělávání hluchoslepých dětí, sociální rehabilitaci hluchoslepých osob a zdravotně postižených. Dále knihovna obsahuje slovníky a metodické materiály pro výuku Braillova písma, Lormovy abecedy, znakového jazyka, periodika a časopisy vydávané pro zdravotně postižené občany. V knihovně také najdete dokumentaci našich akcí, aktivit a pobytů na videokazetách a digitálních záznamech. V průběhu let 2008–2009 proběhla digitalizace odborné knihovny a nyní si mohou osoby s hluchoslepotou a se zrakovým postižením zapůjčit vybrané tituly, které byly z tištěné knižní předlohy převedeny do elektronické podoby – tzv. digitální knihy. V této podobě si mohou titul přečíst pomocí počítače, jenž je softwarově patřičně vybaven, ať už hlasovým či hmatovým výstupem, zvětšovacími programy s hlasovou podporou apod.

Od roku 2004 je knihovna přístupná také online: Knihovna.

Bezbariérové stránky www.lorm.cz

Naše bezbariérové stránky www.lorm.cz jsou upraveny tak, aby byly dobře uživatelsky přístupné i pro hluchoslepé a zrakově postižené. V čem jsou stránky bezbariérové? Návštěvník stránek si může podle potřeby zvolit velikost písma a barvu pozadí. Stránky jsou vytvářeny tak, aby byly dobře čitelné i Braillským řádkem, a jsou dobře upravené pro hlasový výstup. Bezbariérové stránky jsou informační, edukační a poradenskou službou, která je určena nejen osobám s hluchoslepotou, ale i všem zájemcům z řad odborníků a dobrovolníků.

Co všechno na našich stránkách najdete?


Kontakty na Poradenská centra o.s. LORM

Logo o.s. LORM

o. s. LORM – Společnost pro hluchoslepé

Zborovská 62, 150 00 Praha 5
tel/fax: 257 325 478, mobil: 777 764 191, e-mail: info@lorm.cz
www.lorm.cz, www.cervenobiledny.cz

Metodička o. s. LORM

mobil: 777 764 197, e-mail: brno@lorm.cz

Poradenské centrum Praha

služby v rámci Prahy a Středočeského kraje
Zborovská 62, 150 00 Praha 5
tel/fax: 257 325 478, mobil: 777 764 193, e-mail: jana.kasparova@lorm.cz

Poradenské centrum Liberec

služby v rámci města Liberec a Libereckého kraje
Zahradní 415/10, 460 01 Liberec 1
mobil: 777 764 196, e-mail: liberec@lorm.cz

Poradenské centrum Brno

služby v rámci města Brno a Jihomoravského kraje
Křenová 67, 659 58 Brno
mobil: 777 764 192, e-mail: helena.jelinkova@lorm.cz

Poradenské centrum Ostrava

služby v rámci města Ostrava a Moravskoslezského kraje
Ostrčilova 2691/4702 00 Ostrava – Moravská Ostrava (5. patro)
mobil: 777 764 195, e-mail: ostrava@lorm.cz

Poradenské centrum Jindřichův Hradec

služby v rámci města Jindřichův Hradec a Jihočeského kraje
Na Točně 1/V, 377 01 Jindřichův Hradec
Adresa pro korespondenci: Hvězdná 36/V, 377 01 Jindřichův Hradec
mobil: 777 764 200, e-mail: jiznicechy@lorm.cz

Poradenské centrum Hradec Králové

služby v rámci města Hradec Králové a Královéhradeckého kraje
Milady Horákové 504/45, 500 06 Hradec Králové 6
mobil: 774 760 328, e-mail: hradeckralove@lorm.cz


Sbírka Červenobílé dny

Pravidelně v dubnu pořádáme celostátní veřejnou sbírku Červenobílé dny, jejímž cílem je medializovat problematiku hluchoslepoty, seznámit veřejnost s významnou kompenzační pomůckou hluchoslepých – červenobílou holí a získat finančních prostředky na zajištění služeb pro hluchoslepé občany. Všem zájemcům z řad veřejnosti je během sbírky předán letáček s informacemi o tom, jak lze s hluchoslepou osobou komunikovat a jak jí nabídnout pomoc.

Sbírka pomáhá zlepšit a zkvalitnit život hluchoslepých osob. Z výtěžku sbírky jsou kofinancovány následující projekty a služby pro hluchoslepé:

Sbírku Červenobílé dny lze průběžně podpořit zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS LORM na číslo 87777. Pro příspěvky je také otevřeno sbírkové konto 43-8709380297/0100. Více informací včetně vyúčtování všech předchozích ročníků je k dispozici na www.cervenobiledny.cz.

Dobrovolníci během Červenobílých dnů v ulicích Prahy, duben 2011

Dobrovolníci během Červenobílých dnů v ulicích Prahy, duben 2011


Kampaň o červenobílé holi

Hůl pro život

Na podzim roku 2009 jsme spustili kampaň pro pochopení významu červenobílé hole. Nadační inzeráty v červenobílých barvách nám od té doby vyšly v mnoha celostátních denících a magazínech. Kampaň pokračovala i v roce 2010 a 2011, a to s novými vizuály, na kterých se vedle červenobílé hole objevila například kulečníková tága, hokejka, bambusové hůlky, „valaška“ nebo hole na nordic walking. V roce 2009 nám v rámci kampaně vyšlo 22 inzerátů, v roce 2010 od ledna do prosince se jednalo celkem o 31 inzerátů a v roce 2011 bylo zveřejněno celkem 30 inzerátů, například v časopisech Praktická žena, Vlasta, Story, Překvapení, Květy, Moje země, Instinkt, Týden, Žena a život, Můj pes, Joy, Žlutý (časopis společnosti Student Agency), v denících Mladá fronta Dnes, Lidové noviny i jejich magazínech. Dalších 10 inzerátů vyšlo v roce 2011 na podporu sbírky Červenobílé dny. Děkujeme Markovi Valičkovi/MuchoGusto, který je autorem celého konceptu kampaně o červenobílé holi. Velké poděkování patří Ireně Egerové, která všem našim nápadům dává krásnou grafickou podobu!


Červenobílé klubko – Klub dárců o.s. LORM

Logo Červenobílé klubko

Od roku 2003 nabízí občanské sdružení LORM lidem, kterým není osud hluchoslepých lhostejný, možnost stát se členy klubu přátel pojmenovaného Červenobílé klubko. Jeho členem se můžete stát i Vy – stačí, když se zavážete přispívat po dobu nejméně 1 roku pravidelnou měsíční částkou v minimální výši 50 Kč anebo jednorázovou částkou činící 600 Kč ročně.

Pokud se rozhodnete, že chcete přispívat vyšší částkou, Vaši podporu samozřejmě uvítáme!

Jestliže se k nám chcete připojit:

  1. Pozorně vyplňte členskou přihlášku umístěnou na našich webových stránkách. Vyplňte trvalý příkaz ve své bance s použitím následujících údajů: číslo účtu Červenobílého klubka je 19-1451940207/0100 a variabilní symbol bude Vaše členské číslo končící na 111, které obdržíte obratem, po zaslání členské karty (slouží k identifikaci Vaší platby poté, co dojde na účet klubu).
  2. Platby jsou možné měsíčně, čtvrtletně, půlročně či jednorázově.
  3. Další možností je platba poštovní poukázkou typu A, kterou lze získat v pobočkách České pošty nebo Vám ji předvyplněnou na požádání rádi zašleme. Vzhledem k výši poplatků doporučujeme v tomto případě platbu ve čtvrtletním či půlročním intervalu. Na poštovní poukázku se zadávají stejné údaje jako na trvalém příkazu, navíc je pouze adresa majitele účtu: o.s. LORM, Zborovská 62, 150 00 Praha 5.

Coby člen budete dostávat informace o naší činnosti a to dvakrát ročně ve speciálním bulletinu, každý rok Vám zašleme Výroční zprávu včetně vyúčtování finančních prostředků a můžeme Vám zasílat i pozvánky na akce, které o.s. LORM pořádá – všechny tyto údaje prosíme pečlivě vyplňte do přihlášky!

Odpočet z daní

Pro fyzické osoby: Od základu daně lze odečíst hodnotu darů, která ve zdaňovacím období přesáhne 2 % ze základu daně anebo činí alespoň 1000 Kč. V úhrnu lze odečíst nejvýše 10 % ze základu daně.

Pro právnické osoby: Od základu daně sníženého podle § 34 lze odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2000 Kč. V úhrnu lze odečíst nejvýše 5 % ze základu daně.

Firemní a kolektivní členství

Členství v Červenobílém klubku je otevřeno našim příznivcům nejen z řad jednotlivců, ale i firem. Firemní členství (partnerství) předpokládá každoroční podporu Červenobílého klubka o.s. LORM (umožnění zaměstnanecké sbírky na pracovišti či vytvoření podmínek pro oslovení jejích zaměstnanců s nabídkou na členství v klubu atd., finanční podporu), vždy na základě individuální dohody a dle možností firmy.


Etický kodex pracovníka o.s. LORM

Každý pracovník či dobrovolník o.s. LORM v souladu s etickými principy:

  1. Respektuje uživatele bez ohledu na rasu, víru, náboženství, pohlaví, původ, sexuální orientaci, věk, tělesný nebo psychický handicap, politickou příslušnost nebo majetkové postavení.
  2. Poskytuje uživateli všestranně odbornou péči v souladu s jeho potřebami a cílem služeb a respektuje jeho osobní práva a svobody.
  3. Dbá, aby uživatel obdržel všechny služby, na které má nárok, a to nejen od o.s. LORM, ale i od ostatních příslušných zdrojů.
  4. Systematicky se snaží hledat postupy nejen pro odstranění těžkostí, ale i pro zvyšování kvality života u konkrétních uživatelů.
  5. Aktivně dbá o to, aby každý uživatel byl seznámen se svými právy a porozuměl jim.
  6. Poučí uživatele o povinnostech, které vyplývají z poskytnutých služeb o.s. LORM.
  7. Dbá na to, aby nedocházelo ke střetu pracovních a osobních zájmů mezi ním a uživatelem, v souvislosti s výkonem zaměstnání nepřijímá dary a nezneužívá žádných výhod.
  8. Je vázán mlčenlivostí o skutečnostech, o nichž se dozvěděl při výkonu zaměstnání a dodržuje Závazek mlčenlivosti o.s. LORM.
  9. Data a informace požaduje s ohledem na potřebnost při zajištění služeb, které mají být uživateli poskytnuty.
  10. Chrání právo uživatele na soukromí a důvěrnost sdělení. Žádnou informaci o uživateli neposkytuje bez jeho souhlasu s výjimkou danou platnými zákony, kterou je ohlašovací povinnost v případě závažných trestných činů.
  11. Nevytváří podmínky pro vznik závislosti uživatele na zařízení, maximálně uživatele podporuje v zapojování do aktivit mimo zařízení.
  12. S uživatelem nediskutuje o interních problémech organizace ani s uživatelem nehovoří o míře odbornosti či kvalitě práce svého kolegy.
  13. Dodržuje profesionální standardy pomocí průběžného zdokonalování se ve specifických znalostech.
  14. Při práci a při řešení krizových situací uživatele využívá možností konzultace s odborným pracovním týmem o.s. LORM.
  15. Využívá nástrojů individuální a týmové supervize pro zkvalitnění své práce.

Výroční zprávy o.s. LORM

Výroční zprávy z předchozích let jsou volně k prohlížení či ke stažení na webových stránkách http://www.lorm.cz/cs/lorm/vyrocni_zpravy.php.