Hluchoslepí poběží v sobotu půlmaraton a podpoří tak svoji organizaci LORM!
3. 4. 2014
Čtyřiatřicetiletý masér Vašek z Opavy, aktivní důchodce a nadšený včelař Milan z Českých Budějovic, pětatřicetiletý David, který je vedoucím hudebního oddělení v Karlínském Spektru a krásná osmadvacetiletá lektorka keramiky Lenka ze Žižkova. Co ti všichni mají společného? Kromě zrakového a sluchového postižení je spojuje zájem podpořit aktivně organizaci, která jim mnoho let pomáhá, LORM – Společnost pro hluchoslepé. Ptáte se jak? Už několik měsíců se každý po svém připravují na pražský půlmaraton, který poběží už tuto sobotu 5. dubna ve štafetě. Tři hluchoslepí a jeden nevidomý sportovec se však nevydají na běžeckou trať centrem Prahy samotní, každý poběží se svým trasérem/trasérkou.
Jedná se sice o jejich první běžecký závod pořádaný pod hlavičkou Prague International Marathon (PIM), ve sportu však nejsou žádnými nováčky. Milan z Budějovic si pravidelně vozí z Lormolympiády, sportovní soutěže osob s hluchoslepotou, největší počet zlatých medailí v atletických disciplínách. Vašek z Opavy zcela propadl adrenalinovému sportu – střílečce airsoftu, pravidelně jezdí na tandemovém kole závod horských kol Silesia Merida Bike Marathon a nově se připravuje na tzv. Kopřivnického Drtiče. David se mnoho let aktivně věnuje futsalu (fotbalu pro nevidomé) a boxu, Lenka pravidelně chodí na taichi, zumbu, věnuje se posilování, běhání a dokonce si vyzkoušela i horolezectví.
Výzvu podpořit během hluchoslepé však přijalo i dalších cca 70 sportovců, kteří od jara do podzimu poběží některý z běhů pořádaných PIM v Praze, Karlových Varech, Českých Budějovicích, Olomouci a Ústí nad Labem, více na www.runczech.com. „Máme velikou radost, že se kromě naší hluchoslepé štafety našlo tolik ochotných příznivců a sportovců, kteří se zapojí do Běhu pro hluchoslepé,“ hodnotí odhodlání všech přihlášených běžců ředitelka sdružení LORM, Mgr. Petra Zimermanová. „Všem našim sportovcům, které poznáte podle červenobílého pruhovaného srdce na tričku, můžete spolu s námi přijít fandit,“ dodává.
Zvláště letos je pro sdružení LORM podpora příznivců a dárců důležitá. Letošní dotace, které sdružení obdrželo na sociální služby pro hluchoslepé, jsou katastroficky nízké a postačí sotva na 18 % celkových nákladů. „Od konce ledna řešíme úsporná opatření, jednáme s Ministerstvem práce a sociálních věci i s jednotlivými kraji. Bohužel zatím bez konkrétního výsledku,“ popisuje zoufalou situaci Petra Zimermanová. „Naše organizace doplácí na skutečnost, že se u nás připravuje financování služeb v rámci jednotlivých krajů, aniž by kdokoliv systémově řešil dopad těchto změn pro organizace s celostátní působností, jako jsme my,“ dodává. „My to však nevzdáváme a stejně jako naši hluchoslepí i ostatní sportovci běžíme již několik měsíců pomyslný maraton: snažíme se jednat dál, podáváme žádost o navýšení dotací na MPSV, průběžně oslovujeme nadace, firmy i dárce z řad veřejnosti, zkrátka věříme, že se nám nakonec podaří získat potřebné zdroje a především přimět příslušné úřady, aby s námi vedly odborný a smysluplný dialog.“
Jak hluchoslepí sportovci dokazují, díky pomoci trasérů, průvodců, tlumočníků a také díky odborným službám ze strany sdružení LORM mohou dokázat zdánlivě nemožné. Nejdůležitější pro hluchoslepé jsou však každodenní terénní sociální služby, která jsou momentálně v ohrožení. Sdružení LORM kvůli nedostatku financí muselo zrušit všechny tři plánované týdenní pobyty, omezilo terénní služby v Libereckém a Moravskoslezském kraji i vydávání časopisu Doteky.Časopis, který přes 10 let vycházel ve zvětšeném černotisku, Braillově písmu a jako zvuková nahrávka, bude letos k přečtení jen v elektronické podobě.
„Více než kdy jindy si vážíme podpory ze strany příznivců a dárců, každý sebemenší příspěvek, každá dárcovská SMS nám umožňuje dál poskytovat služby,“ doplňuje svá slova Zimermanová. „Hluchoslepí se s naší pomocí učí komunikační systémy, prostorovou orientaci a samostatnou chůzi s červenobílou holí, jezdí s našimi traséry na běžkách nebo na tandemových kolech, soutěží ve sportovních disciplínách na Lormolympiádě a v umělecké soutěži o Cenu Hieronyma Lorma. Bez pomoci LORMu však mohou být – a reálně už nyní v některých krajích i jsou – ochuzeni,“ přibližuje aktuální situaci ředitelka sdružení. Služby pro hluchoslepé může podpořit každý ve veřejné sbírce Červenobílé dny, kterou už 12. rokem pořádá sdružení LORM. Stačí poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS LORM na číslo 87 777 nebo tzv. roční dárcovskou „smsku“ ve tvaru DMS LORM ROK na stejné číslo. Cena jedné dárcovské SMS je 30 Kč, o.s. LORM obdrží 28,50 Kč. Pro příspěvky je také po celý rok otevřeno sbírkové konto 43–8709380297/0100. Podrobné informace o sbírce včetně vyúčtování předchozích ročníků přinášejí stránky www.cervenobiledny.cz. Sdružení LORM je u nás jediným registrovaným poskytovatelem sociálních služeb pro hluchoslepé v České republice. Souhrnné informace o tomto těžkém zdravotním postižení přináší webové stránky www.lorm.cz.
Běh pro hluchoslepé podporují:
- Společnost Colognia press, a.s., která nechala pro sportovce zdarma vytisknout krásné červenobílé samolepky se srdcem
- Kreativními nápady Marek Valiček/Muchogusto a grafička Irena Egerová